مکمل های بدنسازی؛ از توهم تا واقعیت

مکمل های بدنسازی و مصرف آنها از موضوعات جالب و بحث انگیز در این ورزش است.از منظر افرادیکه به تازگی اقدام به ثبت نام در باشگاهها می نمایند، سوالات بسیار زیادی درباره مکمل های بدنسازی مطرح می شود.پاره ای از سوالات مطروحه از این جمله اند: آیا مصرف مکمل های بدنسازی ضرورت دارد؟ آیا بدون مصرف مکمل هم میشود ورزش کرد؟ آیا مصرف مکمل های بدنسازی عوارض جانبی در بر دارد؟ آیا مصرف مکمل های بدنسازی فرد را عقیم می کند؟!!! آیا پس از قطع مصرف مکمل بدن با افت شدید مواجه می شود؟ و……بسیاری سوالات دیگر

مکمل های بدنسازی با دارو کاملا متفاوتند

به علت کثرت سوالاتی که در ذهن بدنسازان و حتی ورزشکاران سایر رشته های ورزشی ایجاد میشود بر آن شدیم تا با اطلاع رسانی صحیح و شفاف سازی درباره این موضوع گامی هر چند کوچک در راستای اعتلای ورزش کشور عزیزمان برداریم.اولین و مهم ترین مطلب اینکه بسیاری از افراد بین مکمل های بدنسازی و دارو تفاوت قائل نمی شوند در حالی که “میان ماه من تا ماه گردون تفاوت از زمین تا آسمان است”!!!.دارو، به هر شکلی که باشد، تزریقی، خوراکی و….جهت درمان، پیشگیری و یا کنترل انواع بیماری ساخته و مصرف می شود که البته مصرف هر داروئی کم و بیش عوارض خاص خود را دارد.اما مکمل های بدنسازی در واقع همین مواد غذائی هستند که ما به صورت روزانه مصرف می کنیم.تنها تفاوت مکمل های بدنسازی با غذای روزانه این است که مکمل های بدنسازی ۳ ویژگی اصلی دارند:۱-خالص هستند.بدین معنی که مواد زائد، بی اثر ویا کم اثر غذا گرفته شده و به صورت خالص و غنی از مواد مغذی مفید در اختیار ما قرار می گیرند.۲-کم حجم هستند.افزایش درجه خلوص و تفکیک مواد موثره در مواد غذائی باعث می شود مکمل های بدنسازی تا حد زیادی کم حجم شوند.۳-زودجذب هستند.این ویژگی بسیار مهم باعث می شود مواد مورد نیاز برای رشد عضلات در مواقع ضروری در اسرع وقت به درون تارهای عضلانی نفوذ کرده و باعث افزایش حجم عضلات و ترمیم آنها شود.بنابراین مکمل های بدنسازی شامل عوارض جانبی نمی شوند.البته منع مصرف مکمل های بدنسازی در برخی افراد با مشکلات خاص، بیماری و یا شرائط سنی و جنسیت وجود دارد.در اینگونه موارد افراد حتی از مصرف برخی از مواد غذائی نیز منع شده و یا محدودیت در مصرف آنها پیدا می کنند که این منع مصرف و یا محدودیت مسلما شامل مکمل های بدنسازی نیز خواهد بود.

خالص، کم حجم و زود جذب بودن،۳ خصلت مکمل های غذائی

 

اما حال این سوال پیش می آید که اساسا فلسفه مصرف مکمل های بدنسازی چیست؟ و اینکه آیا مصرف آنها ضرورت دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت علاوه بر ۳ ویژگی مکمل های بدنسازی که در بالا اشاره شد و هر کدام از این خصوصیات می تواند دلیل استفاده از این مواد باشد، دلیل دیگر فرسایش زیاد خاک کشاورزی و استفاده مداوم از آن در طول سالهای متمادی می باشد که باعث شده تا خاک کشاورزی نسبت به سالهای گذشته از مواد مغذی بطور قابل ملاحظه ای تهی شود.در نتیجه مواد غذائی مصرفی نیز از ارزش غذائی بسیار پائین تری نسبت به گذشته برخوردارشوند.مصرف مکمل های غذائی نه تنها به بدنسازان و ورزشکاران توصیه می شود بلکه بسیاری از این مکمل ها که در دسته مکمل های عمومی و سلامتی قرار می گیرند توسط پزشکان جهت افراد عادی، غیر ورزشکار و حتی نوزادان توصیه و تجویز می گردند.

نکته دیگر در مورد ضرورت صد در صدی مکمل های بدن سازی اینکه، گرچه عدم مصرف اینکونه مواد تناقضی با بدنسازی ندارد اما بایستی توجه داشت بدون بهره گیری از مکمل ها پیشرفت شما در بدنسازی بسیار کند خواهد بود و حتی پس از مدتی کاملا متوقف خواهد شد.هدف شما هرچه باشد، چربی سوزی، افزایش حجم عضلات، فیتنس و… فرقی نمی کند.البته در این صورت هم شما می توانید و بهتر است این ورزش مفرح و پرفایده را ادامه داده و به هیچ وجه رها نکنید.چون انجام ورزش بدنسازی باعث می شود شما از مزایای بسیار زیاد آن بهره مند شوید.

آیا با قطع مصرف مکمل های بدنسازی بدن دچار افت شدید میشود؟ جواب: همانطور که قبلا اشاره شد مکملها در واقع فرم خالص شده مواد غذائی هستند و مصرف آنها مثل اینست که شما برای مدتی از تغذیه بسیار خوبی برخوردار شوید.پس کاهش عملکرد ورزشی به هر شکلی که باشد با قطع مصرف در صورت وجود بسیار ناچیز خواهد بود و حتی در بسیاری از موارد پیش نمی آید.این یکی دیگر از وجوه تمایز مکمل و دارو است.با قطع مصرف دارو، فرد ورزشکار به شدت دچار افت عملکرد می گردد و این افت در قدرت، حجم عضلات و…. اجتناب ناپذیر خواهد بود.

با مصرف مکمل های بدنسازی مجاز دچار افت عملکرد ورزشی نخواهید شد

 

 

کته دیگر حائز اهمیت در مورد مکمل های بدنسازی اینکه تولید و عرضه مکمل های تقلبی که توسط افراد سودجو صورت می پذیرد باعث بدنامی این محصولات شده است.برخی بر این باورند که ۱۰۰% مکمل های موجود در بازار ایران تقلبی است که بسیار بدبینانه است.در سال های اخیر قهرمانان بدنسازی کشورمان توانسته اند در مسابقات برون مرزی خوش بدرخشند و حتی در بالاترین سطح این مسابقات یعنی رقابتهای مستر اولمپیا حرف برای گفتن داشته باشند.حال این سوال مطرح است که: آیا کسب این افتخارات در سطح آسیا و حتی جهان با مصرف مکمل های تقلبی میسر بوده است؟!!! یا اینکه همه این قهرمانان مکمل های خود را شخصا از خارج از کشور وارد می کردند؟ جواب “خیر” است.کلیه قهرمانان و مدال آوران این رشته در طول این سال ها، در سطح ملی و بین المللی، از مکمل های موجود در بازار داخل کشور استفاده کرده اند و این افتخارات را برای ورزش کشور به ارمغان آورده اند.البته وجود مکمل های تقلبی به هیچ عنوان انکار نمی شود اما بیان برخی از مطالب کذب نظیر آنچه که در بالا گفته شد،نه تنها وجهه مکمل های بدنسازی را خراب می کند بلکه به اعتبار این ورزش محبوب نیز لطمه وارد می کند.

با پیشرفت علم و تکنولوژی، تغذیه در ورزش نیز همپای سایر علوم متحول شده و رو به پیشرفت است.امروزه مصرف مکمل های غذائی-ورزشی به همه ورزشکاران در رشته های مختلف ورزشی به خصوص در سطح قهرمانی توسط متخصصین امر توصیه می شود.تجویز و توصیه مکمل های سلامتی نظیر انواع مولتی ویتامین، اومگا۳ و….در دستور کار پزشکان قرار گرفته و این روند رو به پیشرفت است.در پایان یادآور می شویم جهت کسب نتیجه حداکثری، قبل از مصرف مکمل، از مشاوره افراد آگاه بهره مند شوید و در ضمن مراقب سوء استفاده افراد متقلب نیز باشید. شما می توانید جهت مشاوره مصرف مکملهای ورزشی با متخصصان سایت بادی منتور تماس گرفته و از راهنمائی آنها در این زمینه استفاده کنید.

موفق و پیروز باشید

نویسنده: علی شیخ صراف

مطالب مشابه

Related Posts

No results found

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست