کاربرد آمینو BCAA در بدنسازی

کاربرد آمینو BCAA در بدنسازی

کاربرد آمینو BCAA در بدنسازی به طور خلاصه شامل موارد زیر است که در این مقاله به بررسی و توضیح هریک از آنها می پردازیم .

۱- افزایش حجم خشک عضلانی

۲- حفظ حجم عضلات در رژیم های کاهش وزن

۳- به تعویق انداختن خستگی در حین تمرین 

۴- ریکاوری سریع و آماده سازی بدن جهت جلسه بعدی تمرین

پروتئین ها ملکول های بسیار درشتی هستند که از زنجیره های بلند آمینو اسید تشکیل می شوند . در واقع آمینو اسیدها واحدهای سازنده پروتئین ها هستند  . ماهیچه ها بدون دسترسی به پروتئین قادر به رشد نیستند و همه انواع پروتئین ها از ۲۰ نوع آمینو اسید تشکیل شده اند . بدن انسان توانائی ساخت ۱۲ نوع اسید آمینه را دارد بنابراین ۸ آمینو اسید دیگر را باید توسط مواد غذائی تأمین کند . آمینو اسیدهای والین ، لوسین و ایزولوسین از این جمله اند .

آمینو BCAA از مکمل های اصلی بدنسازی محسوب می شود

آمینو BCAA فورم کوتاه شده Branch Chain Amino Acids میباشد که به آنها آمینوهای زنجیره ای یا آمینوهای شاخه ای نیز گفته می شود . مصرف این مکمل در بین بدنسازان  در سال های اخیر بسیار رایج شده و یکی از مکمل های اصلی در این ورزش محسوب می شود. آمینو BCAA از سه آمینو اسید لوسین ( LEUCINE ) ، ایزولوسین ( ISO-LEUCINE ) و والین ( VALINE ) تشکیل شده که هر سه آنها از آمینواسیدهای ضروری هستند بدین معنا که بدن انسان قادر به ساخت آنها نیست و بایستی آنها را از مواد غذائی روزانه دریافت نماید.

افزایش حجم خشک عضلانی

اولین کاربرد آمینو BCAA در بدنسازی ، افزایش حجم خشک عضلانی است . آمینوهای زنجیره ای حدود ۳۰% از میزان آمینواسیدهای موجود در سلول عضلانی را تشکیل می دهند . در فرایند انقباضات شدید عضلانی که در تمرین با وزنه اتفاق می افتد ، مقدار قابل توجهی از این اسیدهای آمینه مصرف می شوند و سطح آنها به سرعت در بافت عضلانی کاهش میابد بنابراین جهت رشد عضلات ناگزیر به جبران مواد از دست رفته و جایگزینی سریع آنها هستیم . این جایگزینی و ذخیره باعث رشد سلول های عضلانی می گردد .

افزایش حجم خشک عضلانی از کاربردهای آمینو BCAA

 

آمینو BCAA همچنین باعث تحریک ترشح هورمون انسولین در بدن می شود . افزایش سطح انسولین موجب انتقال هرچه بیشتر پروتئین ها و مواد قندی از جریان خون به داخل سلول های عضلانی می گردد . بنابراین آمینو BCAA سبب جذب بیشتر پروتئین ها و کربوهیدرات توسط عضلات می شود که خود ، عاملی در جهت افزایش حجم عضلات می باشد .

علاوه بر موارد فوق ، افزایش سنتز پروتئین در عضلات ، تحریک ترشح هورمون های رشد ( GH , IGF1 ) و کاهش ترشح کورتیزول ( هورمون مخرب عضلات ) از اثرات مصرف آمینو BCAA است که تأثیر آنابولیک ( بافت سازی ) بر عضلات دارد .

حفظ حجم عضلات در رژیم های کاهش وزن

حفظ حجم عضلات در رژیم های کاهش وزن دیگر کاربرد آمینو BCAA در بدنسازی است . در دوران کات عضلانی به دلیل پائین بودن کالری دریافتی روزانه و تمرینات طولانی مدت ، علاوه بر بافت چربی مقدار قابل توجهی از عضلات نیز جهت تأمین انرژی به مصرف می رسند . بدن با تجزیه پروتئین های موجود در عضلات و تبدیل آن به سوخت ( گلوکز ) سعی در بالا نگاه داشتن قند خون و جلوگیری از نرسیدن گلوکز به بافت های مختلف بدن و به خصوص بافت حساس مغز می نماید . نگهداری عضلات ارزشمند در فرایند کاهش وزن مهم ترین چالش در ورزش بدنسازی محسوب می شود .

آمینو BCAA به حفظ حجم عضلات در دوران کات کمک می کند

آمینو اسیدهای BCAA علاوه بر اثرات آنابولیک ، نقش آنتی کاتابولیک قوی نیز دارند . یعنی از تخریب بافت عضله و تجزیه پروتئین های موجود در آن در پروسه کاهش وزن به نحو مؤثری جلوگیری مینمایند . همانطور که در بالا گفته شد مصرف آمینو BCAA باعث پائین آمدن سطح هورمون کورتیزول در بدن می شود . هورمون کورتیزول با تأثیر بر روی گیرنده های خود در بافت عضلانی باعث تجزیه پروتئین های موجود در این بافت می شود . این وضعیت در شرائط رژیم کاهش وزن تشدید می گردد . عمل هورمون کورتیزول درست عکس عمل هورمون تستوسترون می باشد بنابراین هرچه بتوان سطح تستوسترون را افزایش و سطح کورتیزول را کاهش داد ، شاهد رشد بیشتری در ماهیچه ها خواهیم بود . آمینو اسید BCAA با کاهش سطح کورتیزول ، نسبت تستوسترون به کورتیزول را زیاد می کند که یکی از اثرات مثبت و بسیار مهم این مکمل است .

به تعویق انداختن خستگی در حین تمرین

چند دقیقه پس از مصرف آمینو BCAA توسط ورزشکار ، این آمینو اسید با ورود به گردش خون ، خود را به مغز می رساند . به محض وارد شدن BCAA به مغز ، دستور کاهش ترشح هورمون سروتونین صادر می گردد . این هورمون سبب ایجاد احساس خستگی و خواب آلودگی در حین تمرین می شود . در واقع قبل از اینکه عضلات بدن به طور واقعی خسته شوند ، مغز انسان با ترشح این هورمون احساس رخوت و سستی را در بدن ایجاد می کند . همه ورزشکاران زمان هائی را در باشگاه تجربه کرده اند که بدون دلیل دچار حالت خستگی و خواب آلودگی در حین تمرین شده اند . با وجود داشتن تغذیه مناسب ، خواب و استراحت کافی و انگیزه لازم برای تمرین ، ورزشکار در همان ابتدای تمرین احساس خواب آلودگی ، سستی و ضعف می کند . آمینو BCAA با کاهش سطح سروتونین باعث جلوگیری از احساس خستگی زودرس در تمرین می گردد . به تعویق انداختن خستگی یک کاربرد آمینو BCAA در بدنسازی است که هم در دوران حجم و هم در دوران کات بسیار با اهمیت است .

ریکاوری سریع بدن

همانطور که در بالا اشاره شد حدود یک سوم از محتوای پروتئینی عضلات را آمینو BCAA تشکیل می دهد . در طی فرایند انقباضات شدید عضلانی ، پروتئین های موجود در عضلات تجزیه شده و به مصرف می رسند . کمبود هریک از اسیدهای آمینه و عدم جایگزینی آنها بعد از تمرین باعث تحلیل بافت عضلانی می گردد . مصرف آمینو BCAA به صورت مکمل نه تنها موجب جایگزینی و ذخیره سه آمینو اسید والین ، لوسین و ایزولوسین می گردد بلکه سبب کاهش تخریب و تجزیه سایر اسیدهای آمینه می شود . در واقع عضلات شما در زمان استراحت و بین جلسات متوالی تمرین رشد می کنند و نه در حین تمرین . با انجام تمرینات بدنسازی شما تنها اقدام به تحریک عضلات نموده اید اما رشد عضلات در زمان استراحت و در صورت جبران و ذخیره مواد از دست رفته صورت می پذیرد . ریکاوری سریع بدن و آمادگی جهت انجام تمرینات شدید در جلسه بعدی دیگر کاربرد آمینو BCAA در بدنسازی است .

مصرف آمینو BCAA در سایر رشته های ورزشی موجب بهبود عملکرد ورزشکار میگردد

زمان و میزان مصرف آمینو BCAA :

بهترین زمان مصرف آمینو BCAA قبل و بلافاصله بعد از تمرین می باشد اما امروزه مکمل BCAA به صورت پودر طعم دار یا مایع نیز موجود است که میتوانید آن را حتی در حین تمرین نیز مصرف نمائید . میزان مصرف آمینو BCAA در افراد مختلف متفاوت است . شدت تمرین ، سابقه تمرین ، دوره حجم یا کات ، وزن بدن ، سن ، جنس و … از عوامل تأثیر گذار در میزان مصرف این مکمل هستند .

عوارض جانبی :

مصرف آمینو BCAA هیچگونه عوارض جانبی ندارد .

آمینو BCAA یکی از مکمل های اصلی و پرمصرف در بدنسازی است . تحقیقات در چند دهه اخیر و یافته های محققان درباره کاربرد آمینو BCAA در بدنسازی باعث ایجاد این محبوبیت شده است . مصرف آمینو BCAA در سایر ورزشها نیز در صورتیکه ورزشکار جهت ارتقاء عملکرد ورزشی خود به تمرین با وزنه بپردازد توصیه می شود .

موفق و سربلند باشید

نویسنده : علی شیخ صراف

مطالب مشابه

Related Posts

No results found

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست